Jdi na obsah Jdi na menu
 


Historia psa šicu

 

Shih-tzu (Šicu)

Atraktivní vzhled, ať již v plné srsti nebo ve slušivém střihu, vždy veselá povaha, ochota hrát si kdykoliv jeho majitel bude mít pro to čas a náladu, z něj dělá ideálního společenského psa a kamaráda. Šicu má vynikající temperament, který ho předurčuje i k možnosti vykonávat některé kynologické sporty. Není nijakou zvláštností šicu, který aktivně a úspěšně běhá agility, věnuje se canisterapii nebo běhá dostihy s coursingovou licencí a zároveň se věnuje výstavám.

Obrazek

 

Původ a historie

Počátky tohoto plemene můžeme najít již v 7 století v Tibetu. Tento posvátný psík, který se v palácích těšil velké přízni a úctě, byl symbolem ochránce Buddhy. Již jeho název, který pochází z Číny, znamená lev. Podle různých legend a bájí byl "lvím ochráncem Buddhy". Do Číny se dostal jako dar z Tibetu čínskému císaři. Ve své historii měl předky tibetské psíky, které můžeme najít jako zakladatele i jiných plemen (Tibetský teriér, Lhasa Apso).

Chov plemene Shih-Tzu v Evropě

Shih-Tzu je velmi populárním plemenem v moha zemích Evropy. Je to díky jeho povaze, kterou si mnoho lidí oblíbilo. Je plemenem, které si často vybírají nejen bezdětné manželské páry, ale i rodiny s dětmi, nebo ti, komu již děti odrostly a tento psík jim "nahradí" lidskou drobotinu, která se již rozutekla do světa. Proto jsou počty zápisů štěňat v plemenných knihách Evropských zemí relativně vysoké, i když údržba a úprava srsti je přeci jen náročnější než u hladkosrstých plemen. Velké popularitě se těší především ve Skandinávských zemích, kde na klubových výstavách můžeme vidět i více než 200 jedinců. Evropu v chovu výrazně ovlivňují takzvané dva typy plemene shih-tzu. I když standard je platný samozřejmě jen jeden, přesto například v Anglii můžeme vidět shih-tzu výrazně odlišné od těch, na které jsme zvyklí tady. Na počátcích chovu shih-tzu v Anglii bylo pro oživení krve použito v chovu několik jedinců plemene pekinéz, který nejen, že má podle svého standardu zcela jiný typ chůze (naprosto netypický pro plemeno shih-tzu), ale samozřejmě i typ hlavy aj. Proto na výstavách v Anglii můžete vidět jedince převážně v barvě zlaté s maskou, tak jako je tomu u obvyklé barvy pekinéze, jiný tvar a uložení oka, kratší krk a valivou chůzi. Tito jedinci byli základem pro mnoho chovatelských stanic v dalších částech Evropy (Švédsko, Dánsko, Finsko, ale i Německo a Rakousko). Někteří chovatelé v posledních letech měli jedince větší, s hmotností kolem 10-12 kg, při kohoutkové výšce jen 19-20 cm. To mělo za následek nejen problémy s částečnou deformací končetin a pohybem, proto v některých z těchto zemí začali vyšetřovat shih-tzu na dysplazii loketních i kyčelních kloubů a mnozí s hrůzou zjistili, že jejich chov je po zdravotní stránce na tom velmi špatně. V posledních letech až na výjimky, si stále stejnou ideu plemene drží několik posledních chovatelů v Německu a Rakousku. Chovatelé ze zmíněných zemí Evropy se snaží importovat jedince z USA, případně z jiných částí Evropy, kde se chovatelé s podobnými problémy nepotýkají.

Chov plemene Shih-Tzu v USA a Kanadě

Svůj základ chovatelé v USA i Kanadě získali také v Anglii, avšak jak je Američanům sobě vlastní, velmi brzo měli svůj vlastní standard, který se sice ne výrazně, ale přesto lišil od toho platného v Evropě. Jejich záměr byl chovat shih-tzu s co nejelegantnějším pohybem. Velmi stinnou stránkou jejich záměru se však zdá jejich snaha téměř vše co nejvíce zmenšovat. Zatímco v Anglii jsme mohli a stále někdy ještě můžeme vidět jedince vážící více než 10 kg, naopak v USA jedince jen něco málo přes 4 kg! Správnou cestou šlo několik chovatelů v Kanadě, kteří viděli ideál tam, kde ho viděli i tvůrci standardu. Většina chovatelů právě v Kanadě měla a má ideální typ, velikost a také jedince pevného zdraví.

Obrazek

 

Chov plemene Shih-Tzu v České republice

První importovanou fenou s číslem zápisu v plemenné knize 1 byla fena importovaná z bývalé NDR Chanel von Tadsch Mahal, v roce 1978, kterou dovezla paní Kateřina Štroblová, stále aktivní chovatelka a velká milovnice plemene shih-tzu, majitelka chovatelské stanice Sluneční svit. Velkou měrou chov plemene shih-tzu v České republice (dříve Československu) ovlivnilo několik importů z USA, Anglie i Kanady. V roce 1982 to byl první importovaný pes z USA Ch. Charing Cross Prince Andrew, kterého dovezl Ing.Václav Mazánek, tehdejší chov. stanice Golem. Andrew byl pes jemnější konstituce, velmi dobře a bohatě osrstěný, s typickou mechanikou pohybu. Spolu s dalšími jedinci impor- tovanými z USA, psem Charing Cross Czech My Styla a fenou Charing Cross Czech Mate, položili nový základ pro moderní chov u nás. V roce 1986 bylo v naší republice zapsáno v plemenné knize celkem 500 jedinců, na čemž se v té době aktivně podílelo 41 chovatelských stanic. 
O další příliv nové krve se v roce 1987 zasloužila paní Zdena Krsková importem ze Švédska, psem Ch. Yring’s Quality Boy of Lady. Také tento pes za sebou zanechal velmi kvalitní potomstvo. V letech 1991-1993 manželé Kouřilovi importovali první jedince z Anglie, z chovatelské stanice Tameron a Shantosha, kteří rovněž ovlivnili chov tohoto plemene. 
V roce 1993 manželé Podzemských importovali do České republiky prvního psa z Kanady, Wenrick’s Canadian Glory, který položil pevný a opravdu kvalitní základ do jejich chovatelské stanice Bohemia Acro. Téměř z každého vrhu po tomto psu dosahovali potomci nejvyšších ocenění a šampionátů a byli přínosem v chovu nejen u nás, ale i v zahraničí. Velmi významně chov ovlivnila také belgická chovatelka paní Erika Kesseler (ch. st. Audrey’s Paradis), která nejenže zapůjčila pro chov u nás několik špičkových jedinců, ale několik jich bylo do naší republiky prodáno. V posledních letech popularita plemene stále stoupá, u nás můžeme najít mnoho chovatelských stanic, které mají velmi pěkné a výstavně úspěšné jedince. Chov u nás významně ovlivňuje stále aktivní ch. st. Bohemia Acro a to jak mnoha kvalitními importy, ale především cílevědomou a uváženou plemenitbou. Jedince z této chovatelské stanice najdete v rodokmenech více než 70 % populace plemene shih-tzu u nás. 
Nejvyšších a nejvíce úspěchů dosahují shih-tzu v ČR asi na poli výstavním. Nejvýrazněji se na tom po několik roků podílí nejen u nás, ale především v zahraničí a na prestižních Světových a Evropských výstavách psi z ch. st. Bohemia Acro. Například pes Knight of Night Bohemia Acro získal na Světové výstavě 2006 ocenění Světový vítěz mladých + BOB a jeho sestra Kiss of Night Bohemia Acro pak Světový vítěz mladých. V lednu 2007 na "nejvyšší výstavní akci" v ČR získal BIS a titul šampiona šampionů pes shih-tzu Kangaroo Bohemia Acro, který je Interšampionem, má 15 šampionátů z 10 zemí, několikrát titul BIG i BIS. 
Shih-tzu ale není jen pes na gauč, nebo nepatří rozhodně jen do výstavního kruhu. Několik jedinců z chovatelské stanice z Medvědího doupěte aktivně běhá coursing a závodí dokonce s coursingovou licencí. Psi z chovatelské stanice Jantar Moravy můžete potkávat na parkurové dráze při závodech agility. V mnoha zemích, kde je více rozšířen sport obedience jsou šicáci ideálním plemenem pro tento sport rovněž.

Obrazek

 

Chov

Počátky chovu plemene shih-tzu byly poněkud složité. I když jsou feny opravdu vynikající matky, tak chovatelský základ díky zavřeným hranicím a nemož- nosti přílivu nové krve byl opravdu úzký a počátečním vzorem byli malí jedinci s příliš krátkou čenichovou partií. Tím se chovatelům rodila štěňata která velmi brzy po narození nebyla schopna života a umírala. Vliv na to měla velmi úzká příbuzenská plemenitba a chov v počátcích nebylo možno vést jinak a s tímto problémem se potýkalo mnoho chovatelů. Poté, co se naše republika otevřela světu a bylo možné cestovat za kvalitními psi na krytí i importovat novou krev, se vše naprosto obrátilo. V průměru se rodí 4-5 štěňátek, ale není výjimkou ani 9 mláďat. Jsou životaschopná a díky starostlivým matkám je odchov daleko lepší. Štěňátkům je potřeba dopřát dobrou socializaci, stálý kontakt s okolím, lidmi a dalšími zvířaty. Chovatel musí zajistit dostatek prostoru pro matku se štěňaty. Samostatný prostor pro spánek, krmení, hry a venčení. Není možné si myslet, že v malé kleci odchováte vrh 5 štěňat, aby z nich vyrostli dobří společníci. Shih-tzu je velmi čistotné plemeno a velmi brzy se naučí vykonávat svou potřebu tam, kde je mu dovoleno, ať již je to venku, v bytě na savé podložky nebo novinový papír. Jedině dobře vychovaný a čistotný pes bude svému páníčkovi dělat dobrého společníka. Proto není možné mít štěňátka zavřená na malém prostoru, na kterém se musí venčit, hrát si, spát atd. Každý by si měl odchov štěňat dobře rozmyslet a zvážit, zda k tomu má odpovídající prostory, prostředky a především dostatek času.

Úprava srsti výstavního jedince a úprava na doma

Není pochyb, že dlouhosrstá plemena vyžadují o něco více péče o srst, než plemena s kratší srstí nebo hladkosrstá. 
Plemeno shih-tzu dělá plemenem hlavně jeho překrásná dlouhá a splývavá srst, která vyžaduje pravidelnou péči, a to nejen česání, ale i koupání a fénování. Výsledkem bude krásný pes nebo fenka, který Vám bude dělat radost a reprezentovat vás. Shih-tzu nelíná! Ale jeho stará srst zůstává v srsti a proto vyžaduje vyčesávání, jinak plstnatí. Pokud ale chcete mít srdce obalené chlupy, kterým bezesporu šicu je, a přesto nechcete pravidelně věnovat čas úpravě a údržbě srsti, můžete svého pejska pravidelně stříhat do některého slušivého střihu jako jsou "na westíka" či "na bišonka", ale mohou vypadat jako lvíček nebo knírač – tedy samozřejmě střihem toto plemeno připomínat.

Koupání a výstavní úprava

Nabízí se hned první a důležitá otázka: Jak často koupat? To je velmi složité, ale jednoduchá odpověď zní: Podle potřeby! Intenzita koupání je do velké míry závislé na prostředí, ve kterém pes žije, kde se venčí a podobně. Prašné prostředí, kam se pejsek chodí venčit nebo si hrát, bude vyžadovat koupání častější  než u psa, který většinu života stráví v bytě nebo nedej bože v kleci! Rovněž, čím světlejší pes, tím bude koupání častější. Také záleží na kvalitě a momentálním stavu kůže a srsti. Názory na intervaly koupání jsou opravdu různé. Poslední trendy špičkových zahraničních chovatelů je koupání každé 2-3 dny za použití špičkové kosmetiky. Já doporučuji u výstavních jedinců koupání každých 5-7 dní, maximálně 10 dní. Před koupáním je samozřejmostí naprosto dokonalé rozčesání srsti, aby se z případných cucků (smotaných chomáčků staré srsti)při koupání nenadělalo ještě více škody. Když dáme pejska do vany, nejprve ho namočíme. Doporučuji použít 3 x šampon (první šamponování může být v antiparazitálním šamponu) a další v kvalitním šamponu (např. s kondicionérem nebo 2v1 apod.), aby se srst zbavila všech nečistot. Každé šamponování oplachujeme, ale to poslední je nutné opláchnout důkladně, aby pejska díky mydlinkám nesvěděla kůže. Potom použijeme kondicionér, který doporučuji rozmíchat v lavoru nebo dětské vaničce a vytvořit lázeň. Psa do připravené lázně postavíme a důkladně popřeléváme, aby se kondicionér dostal všude. Znovu jsou 2 možnosti - kondicionér po pár minutách lehce opláchnout, nebo nechat na psovi pro snadnější rozčesávání a splývavou srst. Nikdy neexperimentujeme s novým kondicionérem, nebo jeho použitím před výstavou! Ušetříme si tak mnoho práce s překoupáváním psa, nebo s elektrizující srstí psa druhý den na výstavě. Je nutné si kondicionér vyzkoušet ještě předtím, než psa koupeme na samotnou výstavu. Tak zjistíme, zda je dobré oplachovat a jak moc, nebo nikoli.

Obrazek

 

Koupání výstavního psa "na doma"

Pejska na doma je dobré koupat za použití oleje (lanolínu, prvosenkového nebo jakéhokoliv jiného vhodného pro psy). Srst se lépe udržuje a méně se cuchá. Postup je stejný jako koupání na výstavu. 2-3x šampon a do kondicionérové lázně přidáme již zmíněný olej dle potřeby = pes s bohatým osrstěním a podsadou, potřebuje více oleje 3-4 polévkové lžíce, jedinec s malým množstvím vlasové srsti jen asi 1- 2 lžíce oleje. Smícháme a rukou uděláme pěnu. Psa do připravené lázně postavíme, posadíme, položíme - jak ho to naučíte a důkladně přeléváme, minimálně po dobu 3-5ti minut, aby se roztok dostal všude do srsti. Už neoplachujeme. 
Platí však zásada, že vždy musíme psa vyfénovat, aby především nenastydl, ale aby také srst nezplstnatěla. Srst výstavního shih-tzu můžete udržovat také pomocí balíčkování srsti. Srst se "neošoupává" o zem a lépe roste.

Koupání ostříhaného jedince

Ostříhaného shih-tzu můžete koupat opravdu mnohem méně často, bude stačit 1x za 1-2 měsíce, ale především podle potřeby. 2x šampónování, použití kondicionéru bez oleje a následné fénování je také nutností. Důležité je pravidelné stříhání drápků a obstříhávání tlapek. Dále kontrola a čištění uší a čištění srsti pod očima. Pokud si nebudete jisti, že vše zvládnete, zodpovědný chovatel vašeho štěňátka vám jistě poradí, odbornou radu a pomoc najdete také v salonech pro psy.

Česání

Opět platí, že pokud budete svého pejsánka česat pravidelně, budete mít vždy méně práce. Nedá se přesně určit, jak pravidelně, protože to závisí na struktuře srsti a prostředí, v němž se váš chlupáč pohybuje. Někdy je dobré vašeho psa rozčesat mezi koupáním - pokud to potřebuje, ale před koupáním je to nutné vždy. Pes by měl při česání umět ležet na boku, protože jedině tak se může důkladně rozčesat. Když se to bude učit štěňátko již odmala, tak pochopí, že se mu nic nestane a později na stole klidně i usne. Začínáme tedy s rozčesáváním odspodu směrem k pěšince na hřbetě. Tělo psa se VŽDY rozčesává kartáčem - nikoli hřebenem, ten chlupy jen trhá. Tahy kartáče jsou pomalé a přerušované, vždy po délce srsti, tím se srst více šetří. Tedy pokud je pes na boku, češeme nahoru, pokud leží na bříšku, tak po směru růstu. Pokud narazíme na již zmíněný cucek - tvoří se převážně na nohách a břiše psa, za ušima, ale i na dalších místech, je dobré použít malý jehličkový kartáček. Ale pozor, jeho část určená k rozčesávání velice píchá. Je proto dobré si inkriminované místo podložit rukou, abychom nepíchali psa do jemné kůže na těle. Rozčesáváme, dokud se cucků z velké části nezbavíme. Česání ostříhaného psa je mnohem jednodušší. Starosti s česáním prakticky odpadnou, prokartáčovat psa bude stačit při pravidelném koupání, nebo maximálně jednou mezi koupáním.

Jací jsou a pro koho se hodí

Shih-tzu je středně aktivním, velmi inteligentním psem, který se dožívá vysokého věku. Jako každý pes potřebuje vaši pravidelnou péči a lásku, pravidelné procházky, které nemusí být nijak dlouhé a své zázemí. Je to pejsek, který pokud máte spoustu práce a nemáte momentálně čas si s ním hrát, se zabaví sám hračkou, pobíháním kolem stolu, nebo lépe si lehne a spí a čeká, až vy budete ochotní k jeho hrám. Potom je ke hře připravený vždy a není to typ psa, který když si lehne, vyžaduje naprostý klid. Nikdy není nerudný, je vždy naladěný na veselou notu. Je možné, že dárce štěstí není nazýván jen proto, že byl předmětem vážených darů, ale možná proto, že rozdává smích svou stále veselou povahou. Shih-tzu často dělá společnost starším párům, ale i rodině s dětmi, které bezmezně miluje, ale nikdy by neměl sloužit dětem jako jejich hračka. Shih-Tzu je lehce ovladatelný a rád se učí nové věci. Je často plemenem, které si berou mladí vystavovatelé právě do soutěže Junior handling, soutěže v předvádění psů.

Obrazek