Jdi na obsah Jdi na menu
 


Peče o vašho psa

      


TLAPKY A DRÁPY

 

pes--10-.jpg

 

 

 

Stejně jako lidem nehty, dorůstají psům drápky, pokud si je pes sám přirozeně při pohybu neobrousí, musí zasáhnout člověk a drápy psovi zkrátit.

 

K péči o tlapky nepatří jen starost o drápky, ale také o polštářky, chlupy mezi nimi a o kůži.

 

 

Drápky

 

Samozřejmě je lepší, pokud má pejsek dostatek pohybu i po pevné, hrubé nebo tvrdé podložce, po pevných cestách nebo po dvorečku, kde si sám drápky průběžně a pravidelně obrušuje.

V tom případě jsou drápky pevné, mají správnou délku, nepřekáží psovi při pohybu, nedeformují mu postavení prstů a nejsou ostré. Kontrolovat se tedy bude především pátý (první) prst na předních tlapkách, který nedosáhne na zem a tudíž se neobrousí, ten bývá špičatý a delší a potřebuje čas od času zkrátit nebo alespoň zacvaknout ostrou špičku - tento dráp dokáže růst až se stočí a může se zapíchnout zpět do prstu!

To samé platí u paspárků na zadních nohou - většině psů se paspárky - tedy páté (první) prsty na zadních nohou úplně odstraňují už jako malinkým štěňátkům, nemají žádnou funkci, naopak se mohou zatrhnout a způsobit zranění. (U některých plemen se paspárky nechávají a jsou součástí jejich standardu.)

 

Věnovat pozornost a péči potřebují drápy, které si psi sami neobrousí.

Jde o situace, kdy nemají psi dostatek pohybu na již zmiňovaném tvrdém povrchu nebo jsou příliš malí a lehcí a ani pohyb po cestách nezajistí dostatečné obroušení, nebo mají vrozené předpoklady pro silné dorůstání drápu, či špatně utvářené tlapky apod.

 

Proč psum drapi strihat?

 

Pokud má pes drápky příliš dlouhé, deformují se - stáčí se, mění se úhel pro položení tlapek, nedovolují psovi provozovat správný pohyb, pes vydává při pohybu větší námahu, špatně staví své končetiny a špatně tlumí nárazy... v neposlední řadě, ostré drápky dokáží nepříjemně poškrábat jak majitele např. nábytek apod.

  

Jak drápky zkracovat?

 

pilováním, kdy se vám hodí normální pilníček na nehty, je to dobré v případě, kdy je drápek hodně ostrý a potřebuje jen ztupit, pokud potřebují ztupit hrany drápku po ostříhání nebo pokud máte pejska, který se až příliš bojí kleštiček na drápky a i přes vynaloženou námahu, mu je prostě nedokážete bezpečně ostříhat (to radím především majitelům bojácných malinkých pejsků, kteří se brání jako by jim šlo o život... když máte doma chvilku klidu, vezmete si pejska na klín a nenápadně s milým úsměvem, psovi drápky pilujete pilníčkem)

 

stříháním, takové zkracování drápů vyžaduje znalost anatomie drápu a šikovnost majitele

Pokud se bojíte nebo si nejste jisti, kde stříhnout, raději to nechte na veterináři nebo na upravovatele psů. Minimálně si nechte poradit, jak na to a příště to můžete zkusit sami.

 

Stříhání drápů vyžaduje znalost anatomie drápu psa a také šikovnost majitele, správně si tlapku přidržet a správně určit místo střihu.

 

Pokud by jste psa střihli do škáry, způsobíte silné krvácení a opravdu velmi bolestivé zranění. Takto postižený pes se už bude vždycky bát stříhání drápů.

  

Jak střihnout? 

u světlých (nepigmentovaných) drápů se dá střih celkem dobře odhadnout, střihnout můžeme několik milimetrů od místa, kde končí v drápu škára, jak já vždy říkám majitelům psů: pečlivě se podíváte tam kde končí ,,růžové masíčko" a několik milimetrů před ním můžete střihnout

- u černých (pigmentovaných) drápů je práce o mnoho složitější, nevidíte, kde škára (,,masíčko") končí, v takovém případě je lepší zkracovat po opravdu malých kouscích a kontrolovat řez drápu

 

 

Pokud už má váš pes dlouhé drápy, postup bude zdlouhavější, zkracovat musíte po malých kouscích a s časovými rozestupy třeba tří čtyř týdnů. Pes by měl mít co nejvíce pohybu po tvrdém podkladu, aby bylo podporováno přirozené obroušení drápů.

 

Čím drápy stříhat?

- kleště na psí drápy klasické nebo kleště, které fungují jako gilotina, a které jsou dost ostré, aby psí dráp odštíply čistě a rychle

 

Nepoužívejte! na stříhání psích drápů nůžtičky nebo kleštičky určené pro nehty. Tyto nástroje sice dráp nejspíš odstřihnou, ale nejsou dost ostré a silné... mohou dráp pohmoždit nebo dokonce způsobit prasklinu a oboje je pro psa velmi bolestivé.

 

Pokud i přes veškerou snahu a pečlivost psa střihnete do škáry, je potřeba dráp ošetřit desinfekcí a případné krvácení zastavit. K zastavení krvácení se prodávají speciální prášky/pudry.

 

Polštářky na tlapkách

 

K péči o tlapky se můžete dočíst v textu ,,Tlapky v zimě". Jde totiž především o zvýšenou péči, kterou je třeba věnovat polštářkům především v zimě... jistě lze polštářky kontrolovat celoročně, především u pejsků, kteří se pohybují ve městech apod. v suchém a nečistém prostředí.

 

Psí polštářky můžeme chránit speciálníma botičkami  pro psy. Druhou, a asi častější možností je, mazání tlapek ošetřujícíma a zvláčňujícíma mastmi či krémy. Na trhu je opět mnoho speciálních přípravků, dobrá je i např. Indulona apod.

 

Větší pozornost si pak vyžadují pejsci jako američtí kokři, někteří teriéři,... bohužel se u některých pejsků objevuje dědičný problém s tvrdnutím vrchní části polštářků - horní zrohovatělá vrstva přerůstá a ztrácí pružnost, tvrdne, je ostrá a může dokonce i prasknout, což je pro psa velmi bolestivé.

 

Srst na tlapkách

 

Např. pudlům se srst při úpravě kompletně z prstů a meziprstí vyholuje, jsou ovšem psi, především takoví, co se hodně pohybují venku nebo hrabou v zemi, kteří srst na tlapkách potřebují, srst jim chrání tlapky před nebezpečím vnějších vlivů.

 

U osrstěných tlapek dbejte na čistotu, případné přečnívající chloupky na spodní straně tlapky je lepší odstřihnout. Dbejte na čistotu, hlavně mezi polštářky, kde se často tvoří tvrdé chuchvalce a působí na tlapku - jako u člověka kamínek v botě - tlačí, znepříjemňují pohyb a bolí při došlapu. Takto ztvrdlé a nacpané/nadupané chlupy je těžké odstraňovat, po kouskách se odstřihávají a povytahují, zase odstříhávají, dokud není tvrdý kus celý pryč a tlapka není volná.

 

Zvýšenou pozornost je třeba věnovat i meziprstí, kde se také srst snadno zacuchá a mohou se pod ní uchytit cizí předměty nebo plísně.

 

Zvláštní kapitolou jsou osiny, které se snadno zapíchnou mezi prsty psa a dokáží nadělat velikou paseku... proto, pokud v létě přijdete z procházky, věnujte chvilku prohlídce svého psa, jestli na sobě nemá nachytaná nějaká semena trav apod. Nejčastěji se zachytí právě v tlapkách, dále v uších, očích i jinde.

Osiny jsou velmi nebezpečné! Pokud se dostanou pod kůži, mohou cestovat po celém těle a dělat škodu, dokáží nepříjemně vyhnisat a vytvořit veliký bolák, dokáží i poranit oko či ucho.